Haruki Murakami-Afterdark

21. února 2017 v 17:57 | Sima |  Knižné recenzie
Autor:Haruki Murakami
Názov knihy:Afterdark
Počet strán:154
Vydavateľstvo:Odeon

Anotácia:
Před očima nám leží město… Jen za docela malou chvilku se má změnit datum. Je těsně před půlnocí. Chvíle mezi dvěma dny. Mezidní. Pozorujeme město jako obrovské zvíře. Pozorujeme Mari, sedí v restauraci a čte si. Pozorujeme její krásnou sestru Eri, jak spí v nekonečném spánku… Příběh ze současného Tokia se odehrává, jak už název napovídá, po setmění, během jediné noci. Kapitoly jsou napsány stylem filmového scénáře a u každé z nich je uveden přesný časový údaj. Dějová linie je pro autora typická, střídají se tu dva paralelní, navzájem se prolínající příběhy. Nezvyklí jsou tentokrát hrdinové: žádný slušně situovaný muž v nejlepších letech, ani outsider, žádná ich-forma, ale dvě sestry a vševědoucí vypravěč první osoby množného čísla. Devatenáctiletá Mari, která umí čínsky, je kontaktována manažerkou hodinového hotelu, aby jí pomohla vyřešit případ brutálně zbité čínské prostitutky. Její sestra se vlivem tajemných sil ocitla v jakémsi nejasném a nebezpečném snu, v ohraničeném anonymním prostoru. V průběhu noci, ještě než přichází ráno, se věci dávají do pohybu, mění svůj charakter a skupenství. Něco se v hrdinech mění, něco se mění v nás. Eri nachází cestu ven, protože Mari najde znovu cestu k ní.
Afterdark, autorův čtvrtý román vycházející v češtině, nabízí napínavý, psychologicky i detektivně laděný příběh s fantaskními a hororovými prvky. A také dynamický styl sekvence, kdy realitu vnímáme očima kamery. Murakami decentně a úsporně rozvíjí čtenářovo očekávání. Po vzoru pohádek či příběhů z dětství vše dopadá dobře, neboť do další tmy zbývá ještě spousta času.

Moje dojmy:
Od Murakamiho som si už dlho chcela niečo prečítať.Dorota Noon ktorú určite poznate ak nie tak si pozrite jej videa o jeho tvorbe hovorila nejednom videu a tak som išla do knižnice stala tak zo pár minut až som si vytiahla najprv Norské drevo,nechcela som však nič hrube tak som si vzala Afterdark a neľutujem.Príbeh vám sice príde možno obyčajný ale má niečo v sebe čo je neobyčajne a zvlaštne a nuti vás to čítať ďalej.Štýl písania mi sadol a určite si prečítam od neho aj ďalšie knihy.

Okrem hlavnej hrdinky spoznavame aj iné postavy ktore su v tomto príbehu dôležite.Autor nám opísal charaktery postav realisticky.Veľmi som si obľubila hlavnu hrdinku Mari ktorá bola zvlaštna,utiahnuta do seba a pravý opak svojej sestry ktorú sme však spoznali len vďaka rozpravaniu.Takahaši bol fajn ako aj ostatne postavy.

Afterdark bolo prijemné prekvapenie a knihu som mala behom pár hodín prečitanu,ťažko ju bolo odložiť.Príbeh sa odohrava v Tokiu čo sa mi veľmi pačilo.Knihy s tohto prostredia veľmi nečítam a ich kultura mi je neznama a aj toto bol ďalši dôvod prečo sa mi to tak veľmi pačilo.Od prvej strany vás autor vtiahuje do tejto zvlaštnej knihy a vy len otačate stranky až sa ocitnete na konci príbehu.Afterdark z pera Haruki Murakamiho odporúčám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama